"Enter"a basıp içeriğe geçin

OPENCART www site sorununu düzeltme

Opencart www site sorununu düzeltme, ince ayar yapma

siteadınız.com

www.siteadınız.com

Genelde her ikisi de sitenin ana sayfasını açar gibi gözükse de, erişim açısından birbirlerinden farklıdırlar. Yani dilerseniz siteadınız.com da farklı bir sayfa, www.siteadınız.com da farklı bir sayfa gösterebilirsiniz.

Biz her iki yol içinde sitemizin tek bir ana sayfasını göstereceğimizden , karışıklık olmaması için www.siteadınız.com u kullanacağız ve diğerini buraya yönlendireceğiz. Bu yönlendirmeyi yapmamız daha sonradan yaşayabileceğiniz birçok saçma sorunun da önüne geçmiş olacaktır. Burada anlatacağımız işlemi wordpress sitenizde ya da herhangi bir siteniz de de uygulayabilirsiniz.

Bu yönlendirme olmazsa benim gördüğüm yaşayabileceğiniz sorunlardan bahsedeyim. Mesela admin sayfasına girdiğinizde ERROR UNDEFINED hatası alıyorsanız sorun burdan kaynaklıdır. Sitenizde arama, ietişim, telefon gibi ufak logolar yerine saçma karakterler çıkıyorsa sorun yine bundandır. Ayrıca google da sitenizi siteadınız ve www.siteadınız.com olarak farklı iki şekilde görür. Bunun da önüne geçerek arama motorlarının da sadece www ile başlayan sitenizi görmesi için aşağıdaki değişiklikleri yapmalısınız. Değişiklik şu şekildedir ;

İnternet sitenizin ana dizinindeki .htaccess dosyasını bulun ve sıradan bir kelime işlemci ile açın. Önemli not : Opencart’ı bir alt dizine yüklediyseniz alt dizindeki .htaccess dosyasında değişiklik yapın.DEĞİŞİKLİK YAPMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE MUTLAKA .htaccess DOSYANIZIN YEDEĞİNİ ALIN.

.htaccess dosyasını açtıktan sonra görünüşü aşağıdakine benzer olacaktır. İçerisine kırmızı ile yazılmış iki satırı , siteadınız.com ‘u değiştirerek ekleyin.

Önemli not : Sadece kırmızı ile işaretlenmiş iki satırı ekleyin, kodu komple kopyala yapıştır yapmayın. İki satırı nereye ekleyeceğinizi görmeniz için komple kodu paylaştım. Komple kodu yapıştırırsanız muhtemelen siteniz hata verecektir.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
# SEO URL Settings
# If your opencart installation does not run on the main web folder make sure you folder it does run in ie. / becomes /shop/

RewriteBase /urunler/
RewriteRule ^sitemap.xml$ index.php?route=feed/google_sitemap [L] RewriteRule ^googlebase.xml$ index.php?route=feed/google_base [L] RewriteRule ^system/download/(.*) index.php?route=error/not_found [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_URI} !.*\.(ico|gif|jpg|jpeg|png|js|css)
RewriteRule ^([^?]*) index.php?_route_=$1 [L,QSA]

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^siteadınız.com/ [NC]
RewriteRule (.*) http://www.siteadınız.com/$1 [R=301,L]
</IfModule>

Gerekli iki satırı ekledikten sonra dosyanızı kaydedin ve sitenize www olmadan giriş yapmayı deneyin. www.siteadınız.com a yönleniyorsa işlem tamam demektir. Bu işlem sayesinde sonradan çıkabilecek birçok saçma sorundan da kurtuldunuz demektir.