"Enter"a basıp içeriğe geçin

Raspberry pi root girişine izin verme

Raspbian ya da farklı bir işletim sistemi kurduysanız, ssh root erişimi kapalı olarak gelmektedir. Root erişimini açmak isterseniz aşağıdaki kısa ve basit adımları uygulamanız yeterlidir.

İlk olarak pi kullanıcısı ya da root yetkisi olan bir kullanıcı ile giriş yapın. Pi kullanıcısında root yetkileri vardır. Pi kullanıcısı olarak bağlanarak bu işlemi yapabilirsiniz. Pi kullanıcısının giriş bilgileri :
kullanıcı adı : pi
şifre : raspberry

Giriş yaptıktan sonra root kullanıcısına aşağıdaki komutu yazarak şifre tanımlıyoruz. Sizden tanımlayacağınız şifreyi iki sefer girmenizi isteyecektir.Her seferinde şifreyi girerek Enter tuşuna basın.

sudo passwd root

Root kullanıcısına şifreyi tanımladıktan sonra, root girişini açmamız gerekiyor. Bunun için de aşağıdaki komut satırını yazarak ssh konfigürasyon dosyasını açın.

sudo nano /etc/ssh/sshd_config

Açtığınız konfigürasyon dosyası içerisinde PermitRootLogin satırını bulun ve yanındaki parametreyi silerek yerine yes yazın. Editörden dosyayı kaydetmek  için CTRL O tuşlarına ardından Enter’a basın. Sonrasında CTRL X e basarak nano editörden çıkış yapın.

Gerekli tüm değişiklikleri yaptık fakat geçerli olabilmesi için son bir işlemimiz kaldı. Dilerseniz rapberry pi yi reboot edin , dilerseniz de aşağıdaki komut satırını yazıp çalıştırarak ssh servisini yeni ayarlarla geçerli olmak üzere yeniden çalıştırın.

sudo service sshd restart

Tüm bu işlemleri yaptıysanız, tanımladığınız şifre ile artık root kullanıcısı olarak giriş yapabilirsiniz.