"Enter"a basıp içeriğe geçin

ClamAV virüs tanımları otomatik güncelleme ayarı Centos 7 6 5

ClamAV virüs tanımları otomatik güncelleme ayarı

ClamAV, Linux sistemler için açık kaynak kodlu virüs tarama programıdır. Linux yüklü kişisel bilgisayarlarda, linux serverlarda en çok kullanılan virüs programıdır. Bir virüs programının olmazsa olmazı, yeni çıkan virüsleri de tanıması ve virüs veritabanını güncellemesidir. Açık kaynak kodlu olduğu için virüs veri tabanı, clamAV da çok sıklıkla güncellenmekte ve yeni çıkan virüs tanımları eklenmektedir. Kullanıcı içinde güncellemeler önemlidir. ClamAV programını kurduktan sonra otomatik virüs güncellemelerini açmazsanız, bir süre sonra bilgiyarınızdaki güvenlik seviyesini düşürecektir. Size bu yazımızda, CENTOS 7, CENTOS 6 ve CENTOS 5 linux sistemlerinde ClamAV ın otomatik güncelleme ayarlarının nasıl yapılacağını anlatacağız.

ClamAV’ın  ilk kurulumunda otomatik virüs veritabanı güncelleştirmeleri kapalıdır. Eğerki ClamAV ‘ ı bir servera kurduysanız aşağıdaki gibi size sistem uyarısı mail olarak gönderilir :

WARNING: update of clamav database is disabled; please see ‘/etc/sysconfig/freshclam’ for information how to enable the periodic update resp. how to turn off this message.

CalamAV virüs güncelleştirmelerini otomatik olarak almasını ayarlamak için :

/etc/sysconfig/freshclam

bu klasördeki freshclam dosyasının içeriğinde altta belirtilen satırı bularak bu satırı baştan sona kadar komple siliyoruz. Satırı silmeden etkisiz hale getirmek isterseniz satırın başına # işareti de koyabilirsiniz, her ikiside aynı işe yarar.

Bu satırı buluyoruz ve komple siliyoruz

FRESHCLAM_DELAY=disabled-warn # REMOVE ME

Ya da satır başına # işareti koyuyoruz ve bu şekilde oluyor :

# FRESHCLAM_DELAY=disabled-warn # REMOVE ME

Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz, serverımızı reboot ediyoruz. Yeniden başlatmadan değişikliklerinin aktif olmasını isterseniz aşağıdaki komut satırlarını çalıştırmanız da yeterli olacaktır.

systemctl restart clamd.service
systemctl restart crond.service

Tüm bunları yaptıktan sonra, bilgisayarınız internete bağlı ise ClamAV yeni virüs tanımlarını periyodik aralıklarla güncelleyecek, bilgisayar ya da serverınızdaki güvenlik en üst seviyede olacaktır.