"Enter"a basıp içeriğe geçin

Raspberry pi ZRAM kurulumu – RAM sıkıştırma programı

ZRAM nedir ?

ZRAM kısaca raspberry pi nin RAM ını sıkıştırarak RAM de yer açan ek programdır. Bu sıkıştırma sayesinde, örneğin 1 GB olan bir raspberry RAM’ i , sanal olarak 1.5 GB RAM olarak işlev görebilir. ZRAM kurulumundan sonra Raspberry pi’nizin RAM inde daha fazla kullanılabilir boş alan kalır. RAM yetersizliği sebebiyle kuramadığınız büyük boyuttaki programları , ZRAM yükledikten sonra hata almadan kurabilirsiniz. ZRAM kurmak size RAM kullanımı ve optimizasyonu açısından gözle görülür bir fayda sağlar, raspberry pi nin performansını yükseltir. Dezavantajlarına gelecek olursak, ZRAM ‘ın iki dezavantajı vardır. İlki, sıkıştırma ve sıkıştırmayı açma işlemleri sırasında CPU nun fazla kullanılmasıdır. İkinci dezavantaj ise , fazla CPU kullanımı sebebiyle enerji tüketiminin doğal olarak artmasıdır. Raspberry pi ‘ nin zaten düşük enerji tükettiğini gözönüne alırsak, bu iki dezavantajda önemsenecek cinsden dezavantajlar değildir. Gönül rahatlığıyla Raspberry pi’ nize ZRAM kurabilirsiniz.

ZRAM uygulaması SD HC kart ya da harici disk bağlıysa bunlar üzerinde herhangi bir swap dosyası oluşturmaz. Bu sebeple sürekli SD HC kartınıza yazma işlemi yaparak kartınızın ömrünün kısalmasına etki etmez. Tüm sıkıştırma ve açma işlemleri doğrudan RAM üzerinden yürütülür. Bu da performansı artırmadaki en önemli etkendir.

Raspberry pi ye ek RAM tanımlamak için bir başka yol ise dosya sistemi üzerinden bir SWAP dosyası oluşturmaktır. Fakat SWAP dosyası oluşturarak RAM genişletme işlemi tavsiye edilen kalıcı bir yöntem değildir. Sıkıştırma işleminde sürekli yazma ve okuma işlemi yapılacağından, SD HC kart ya da harici disk üzerinde oluşturduğunuz swap dosyasının performansı çok yüksek olmayacaktır. Eğer swap dosyasını SD HC kart üzerine oluşturmuşsanız da, SD HC kartınızın ömrü çok önemli ölçüde azalacaktır. SWAP dosyasıyla RAM tanımlamak kısa süreli geçici çözümlerde kullanılabilir, bu yöntemide diğer bir yazıda detaylı olarak anlatacağım.

UYUMLU RASPBERRY MODELLERİ :

Kurulum tüm raspbeery modelleriyle uyumludur. Varolan belleğin yarısını ZRAM swap olarak otomatik olarak ayarlar. Sizin herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmaz.

Raspberry pi
Raspberry pi 2
Raspberry pi 2 model B+
Raspberry pi 3
Raspberry pi 3  model B+
Raspberry pi zero W

RASPBERRY Pİ ZRAM KURULUMU :

Aşağıdaki komutu yazarak /etc/init.d/zram.sh dosyasını oluşturun

sudo nano /etc/init.d/zram.sh

Aşağıdaki kodları kopyalayıp nano editöre yapıştırın. CTRL O ve ENTER e basarak kaydedin , CTRL X e basarak editörden çıkın.

#!/bin/bash
### BEGIN INIT INFO
#Provides: zram
#Required-Start:
#Required-Stop:
#Default-Start: 2 3 4 5
#Default-Stop: 0 1 6
#Short-Description: Increased Performance In Linux With zRam 
#(Virtual Swap Compressed in RAM)
#Description: Adapted for Raspbian (Rasberry pi) by eXtremeSHOK.com 
#using https://raw.github.com/gionn/etc/master/init.d/zram
### END INIT INFO

start() {
  mem_total_kb=$(grep MemTotal /proc/meminfo | grep -E --only-matching '[[:digit:]]+')

  modprobe zram

  sleep 1
  #only using 50% of system memory, comment the line 
  #below to use 100% of system memory
  mem_total_kb=$((mem_total_kb/2))

  echo $((mem_total_kb * 1024)) > /sys/block/zram0/disksize

  mkswap /dev/zram0

  swapon -p 100 /dev/zram0
}

stop() {
  swapoff /dev/zram0
  sleep 1
  rmmod zram
}

case "$1" in
  start)
    start
    ;;
  stop)
    stop
    ;;
  restart)
    stop
    sleep 3
    start
    ;;
  *)
    echo "Usage: $0 {start|stop|restart}"
    RETVAL=1
esac

Alttaki komutları girerek zram.sh dosyasına çalıştırılabilir özelliği verin ve başlangıçta otomatik çalışma özelliği ekleyin

sudo chmod +x /etc/init.d/zram.sh
sudo update-rc.d zram.sh defaults

Reboot yaptıktan sonra aşağıdaki komutu yazarak zram swapının oluştuğunu görebilirsiniz.

sudo swapon -s

Herşeyi doğru yaptıysanız aşağıdaki gibi bir görüntü karşınıza gelecektir.

Tüm işlemleri bitirdikten sonra raspberry pi nizi reboot ederek ZRAM ile sıkıştırılmış RAM kullanımına başlayabilirsiniz.Script Varolan raspberry belleğini otomatik olarak hesaplayarak, belleğin yarısını zram swap olarak tanımlayacaktır.Bundan sonra her boot ya da reboot ettiğinizde herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan ZRAM uygulaması otomatik olarak çalışacak ve  RAM ‘i optimize ederek raspberry pi’ nizin performansını yükseltecektir.

Herhangi bir zamanda zram ‘ı durdurmak ve başlatmak isterseniz aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. ZRAM ‘ i durdursanız bile , raspberry ‘i reboot ederseniz  ZRAM otomatik olarak tekrar başlayacaktır, çünkü o şekilde ayarladık.

sudo /etc/init.d/zram.sh stop # Durdurur
sudo /etc/init.d/zram.sh start # Çalıştırır